عبارت TPMS اشاره به چه فناوري در خودرو دارد و کارآيي آن چيست؟

 وظیفه TPMS بررسی پیوسته فشار باد درونی تایر های خودرو است تا در صورت کاهش سطح باد تایر به راننده هشدار دهد

حروف TPMS که این روز ها در آپشن بعضی از خودروها دیده می شود مخفف عبارت  tire pressure monitoring system یا سیستم نظارت بر فشار باد تایر ها است.

 همان گونه که از نام این سیستم مشخص است، وظیفه آن بررسی پیوسته فشار باد درونی تایر های خودرو است تا در صورت کاهش سطح باد تایر به راننده هشدار دهد.

 کاهش فشار تایر می‌تواند باعث تغییر در توازن حرکتی خودرو شود ضمن آنکه با کاهش بیش از حد آن علاوه بر آسیب به رینگ، تعادل خودرو به صورت ناگهانی بر هم می‌خورد که این مسئله ممکن است عواقب بسیار خطرناکی به دنبال داشته باشد و به همین دلیل بعضی از خودروها به این سیستم مجهز شده اند که می‌تواند فشار باد تایر ها را به صورت مستقل از یکدیگر اندازه‌گیری کرده و به اطلاع راننده برساند تا راننده در صورت نیاز نسبت به تنظیم آن‌ها اقدام کند.

این سیستم برای نخستین بار در دهه 80 رواج پیدا کرد و پورشه 959 نخستین خودروی تولید انبوه سواری بود که از این سیستم بهره می‌گرفت اما امروزه کاربرد آن عمومیت زیادی پیدا کرده و نمونه آن را می‌توان بر روی بسیاری از خودروها از جمله رنو مگان و جک J5 دید.

در این سیستم برای اندازه‌گیری فشار باد درونی تایر ها به طور معمول یک سنسور فشار درون رینگ نصب می‌شود که اطلاعات خود را به صورت بیسیم به بخش مرکزی این سیستم می رساند و به این ترتیب در زمان حرکت خودرو می‌تواند به صورت پیوسته فشار باد تایر ها را اندازه‌گیری کند.