نیسان از خودروی کانسپت جدید خود برای شرکت در مسابقات فصل پنجم فرمول E در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ رونمایی کرد

نیسان از خودروی کانسپت جدید خود برای شرکت در مسابقات فصل پنجم فرمول E در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ رونمایی کرد

شرکت نیسان با رونمایی از طرح کانسپت اختصاصی‌اش در نمایشگاه خودروی ژنو گام های بعدی را در مسیر ورود به بازار در قهرمانی ABB FIA تمام‌برقی فرمول E پشت سر گذاشت.

در نمایشگاه خودروی سال قبل در توکیو، شرکت نیسان، که پیشروی در زمینه تولید خودروهای پاک در بازار انبوه است، اعلام کرد که خودروی فرمول E خود را راهی بازار خواهد کرد که انتظار می رود از دسامبر ۲۰۱۸ (دی ۱۳۹۷) آغاز شود.

در بخشی از اعلامیه امروز این شرکت، از طرح رنگی ویژه‌ی خودروی فرمول E فصل ۵ رونمایی شد. این مدل از ایرودینامیک جدید فوق‌العاده و همچنین، پکیج باتری و سیستم محرکه جدیدی برخوردارست.

طرح ویژه‌ی فرمول E نیسان توسط تیم طراحی جهانی این شرکت در ژاپن طراحی شده است.


آلفونسو آلبایسا، نایب رئیس ارشد طراحی جهانی شرکت نیسان اظهار داشت: «با اولین نظر، خودروی فرمول E فصل ۵ برای تیم طراحی شبیه به پرنده‌ای مافوق‌صوت در حال پرواز بنظر می رسید که با قدرت خودروهای برقی (EV) حرکت می کند.» هم‌چنین، اشاره داشت که: «مسلماً این واکنش اولیه از تیم طراحی آغازگر مسیری بود که حس شکستی بدون مقاومت را داراست. رالی‌رانان فرمول E با دیدن سرعت انفجاری این مدل حرفی برای گفتن نخواهند داشت و به‌همین‌دلیل، موقع طراحی به اثر داپلر توجه داشتیم. ترکیب پالس صوتی اثر داپلر و نیروی آزادشده حاصل از انفجار صوتی الهام‌گرفته از جشنواره رالی‌رانی EV ماست.

پکیج جدید، قدرت و برد بیشتری دارد و نیاز به تعویض خودرو در میانه مسابقه را رفع کرده است که در اولین چهار فصل قهرمانی از آن استفاده شد.

خوزه مونز، مدیر اجرایی شرکت نیسان، می‌گوید: «شرکت نیسان مفتخر است که در سری خودروهای برقی در مسیری که مدل LEAF در آن بیش از ۴ میلیارد کیلومتر را در سراسر جهان بدون انتشار گازهای آلاینده پشت سر گذاشته است یک مبتکر است». او اشاره کرد که: «اکنون می خواهیم آن تخصص خودروهای برقی را وارد خودروهای اسپرت کنیم. مدل جدید فرمول E ما امروز صبح برای اولین بار در معرض عموم خودنمایی خواهد کرد و بسیار هیجان‌زده‌ایم که از طرح اختصاصی‌مان برای ورود این مدل به بازار رونمایی می کنیم. توانایی نیسان در بهره‌گیری از این قهرمانی، که سکوی پیشرفتی کلیدی برای فناوری های EV این شرکت محسوب می شود، و توانایی مسابقه در مرکز شهرهای بزرگ سراسر جهان این خودرو را به خودرویی فوق‌العاده برای پرده‌برداری از خودروی هوشمند نیسان تبدیل خواهد کرد».

خودروی هوشمند نیسان یک استراتژی‌ست که نیسان برای تعریف مجدد تولید نیروی محرکه، انتقال قدرت و یکپارچه‌سازی خودرو با جامعه در پیش می گیرد.

نیسان در این مسیر هم‌چنان تمرکز مشارکت خودروسازان رنو-نیسان-میتسوبیشی را روی همکاری و به اوج رساندن هم‌کوشی برای افزایش رقابت‌طلبی را حفظ خواهد کرد. جزئیات دیگر، از جمله ساختار و رانندگان، بزودی اعلام خواهند شد.

مایکل کارامو، مسئول خودروهای اسپرت نیسان گفت: «نیسان با تخصصی که در تکنولوژی خودروهای برقی (EV) برای جاده دارد حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت و این تخصص را وارد پیست مسابقه خواهد نمود».

او در جایی دیگر گفت: «سطح رقابت در قهرمانی فرمول E رو به افزایش است و ما مشتقانه منتظر چالش مهندسیِ بی‌نظیرِ پیش‌رو هستیم. امسال ما با هر خودروسازی که با خودروی برند، ترکیب باتری و سیستم محرکه‌ای جدید از فصل ۵ رقابت می کند وارد پیست می شویم».

انتظار می رود فصل ۵ قهرمانی ABB FIA فرمول E شهرهای بین‌المللی بزرگی، همچون هونگ‌کونگ، برلین، زوریخ، روم و نیویورک را پشت سر گذارد. خودروی جدید که در فصل ۵ فرمول E راهی بازار می شود براساس زمان‌بندی برای سه فصل بعدی در قهرمانی فرمول E مسابقه خواهد داد.

انتظار می رود جزئیات بیشتر در مورد رالی‌رانان و سایر شرکای فنی و بازاریابی عرضه فرمول E نیسان اواخر امسال اعلام شوند.

در مورد نیسان فرمول E
نیسان به اولین برند خودروساز ژاپنی تبدیل خواهد شد که در قهرمانی رالی‌ FIA تمام‌برقی فرمول E که اواخر سال ۲۰۱۸ آغاز می شود هم‌دوش رقبای‌اش مسابقه خواهد داد. نیسان از این قهرمانی مبتکرانه برای رونمایی از «خودروی هوشمند نیسان» – استراتژی سه‌رکنی نیسان برای بازتعریف روش تولید نیروی محرکه، انتقال قدرت و یکپارچه‌سازی خودرو با جامعه – بهره می گیرد.

ورود این شرکت به قهرمانی رالی‌رانی خیابانی خودروهای تمام‌برقی همزمان با ورود خودروی فرمول E نسل جدیدی است که ایرودینامیک تازه و فوق‌العاده و پکیج باتری و سیستم محرکه کاملاً جدیدی دارد.

انتظار می رود فصل ۵ سری فرمول E دسامبر ۲۰۱۸ آغاز شود و از شهرهای بزرگی در سراسر جهان ازجمله نیویورک، پاریس، برلین، روم، زوریخ و هونگ‌کونگ دیدار کند. نیسان در نمایشگاه خودروی سال ۲۰۱۷ توکیو از ابتکارات فرمول E خود رونمایی کرد و طرح کانسپت اختصاصی‌اش در نمایشگاه خودروی سال ۲۰۱۸ در معرض دید عموم خواهد گذاشت.